Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli
US.III-443/29/1/1/05 <1025_POS_48_55_74:1>
z 22 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-443/29/1/1/05 <1025_POS_48_55_74:1>
Data
2005.12.22



Autor
Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomoci przeznaczonych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami, albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych w prawo własności podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli, działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wnioskuz dnia 04.11.2005 r. dotyczącym opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych w prawo własności odbywającego się w formie decyzji administracyjnej.

W dniu 8 listopada 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek, o udzielenie informacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Stan faktyczny sprawy:

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. Nr 175, poz. 1459) dała osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym prawo do złożenia wniosków o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w/w nieruchomości. Przekształcenie to będzie odbywało się w formie decyzji administracyjnej Prezydenta Miasta, w wyniku której osoba, na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, jest zobowiązana do uiszczenia na rzecz dotychczasowego właścicielowi opłaty z tytułu tego przekształcenia. Opłata ta będzie stanowiła różnicę pomiędzy wartością prawa własności a wartością prawa użytkowania wieczystego.

Strona stwierdza, iż jeżeli przekształcenie będzie odbywało się w drodze decyzji administracyjnej i zostanie ustalona kwota należna gminie z tytułu tego przekształcenia to nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego:

Pismem z 4 listopada 2005 r. Urząd Miasta zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Prezydent Miasta, jako organ reprezentujący Skarb Państwa, wydaje – na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości - decyzje o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności. Za tę czynność ustalana jest opłata w wysokości równej wartości gruntu pomniejszonej o wartość prawa użytkowania wieczystego. Zdaniem Jednostki, przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w drodze decyzji administracyjnej, nie jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego zważył, co następuje:

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż co do zasady, przekształcenie prawa wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej w prawo własności jest dostawą towarów, gdyż stanowi ono przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Taka zmiana formy prawnej gruntu może jednak przybrać dwie postacie. W pierwszym przypadku następuje wygaśnięcie prawa wieczystego użytkowania i dostawa gruntu stanowi odrębną czynność cywilnoprawna. Ponieważ zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), towarami są również grunty – odpłatne przeniesienie prawa własności gruntu stanowi dostawę towaru, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Czynność ta podlega zatem opodatkowaniu VAT według stawki 22% (za wyjątkiem terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę - art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy). Natomiast w przypadku opisanym przez Wnioskodawcę, a mianowicie gdy przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntów w prawo własności następuje w drodze decyzji administracyjnej, wydanej na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, która stanowi podstawę wpisu w księdze wieczystej, to - zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług -czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

W związku z powyższym, stanowisko Urzędu Miasta, że przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj